close
تبلیغات در اینترنت
خوف ورجا

خوف ورجا

تتبع ونگـارش :

امــیـن الـدیــن» سعـیـدی – سعید افـغــانی«

مــدیـــر مطـالعات سـتراتــــیـژیک افـغـان و

مسؤل مرکز کلتوری دحـــــق لاره- جرمنی

«خوف و رجا» یا «بیم و امید» در آیات قرآنی و روایات اسلامی بحیث دو صفت از صفات خوب مؤمنان راستین معرفی گردیده است. اهل ایمان کسانی که نه از غضب و عذاب خداوند متعال خود را ایمن میدانند و نه از رحمتش مأیوس و ناامید می گردند.
نباید فراموش کرد که؛ توازن بین بیم و امید، ضامن تکامل وترقی انسان در راه الله 
( ج)  میگردد وتوازن بین انها را باید همیشه رعایت نمایم.  


غلبهء  خوف بر امید، انسان را به یأس، ناامیدی و سستی می کشاند و غلبه رجا و طمع، انسان را به غرور و غفلت وامیدارد و این
دو پدیده انسان را در مسیر تکاملی وی بسوی پروردگار عالمیان کمک میکند.
عین توازن در تمام ساحات زندګی
به شمول زندگی شخصی از جمله ضروریات  طبعی میباشد.انسان مسلمان با داشتن این دوبال ( خوف و امید ) می تواند به اوج آسمان سعادت  پرواز کند و مسیر تکامل را به بهترین شکل آن طی نماید.

در سورهء مبارکهء  حمد، در کنار رحمت الهی سخن از مالکیت « یوم الّدین» است تا انسان ها را بین خوف و رجا بپروراند. 

اگرخدای سبحان تنها به عنوان « رحمان و رحیم» معرفی شود و همراه سخن از رحمت حق باشد، زمینه تجرّبی  و غرور انسان فراهم می شود، اما اگر خدای رحمان و رحیم با صفت « مالک یوم الدین» نیز شناخته شود، انسان در میان بیم و امید حرکت می کند؟ زیرا می داند روز پاداش، هم بهشتی سراسر رحمت دارد و هم جهنمی سوزان که هیچ رحمتی در آن نیست:« دارلیس فیها رحمةً» خدای سبحان انسانها را بین خوف و رجا می پروراند. 

«خوف»‌ و «رجاء» در فرهنگ دینی و اخلاقی معنای بخصوص خویش را دارد .

از مفاهیم خوف و رجاء به این نتیجه میرسیم که ؛ همه نعمت‌هایی را که در این دنیا  پروردگار با عظمت ما از جمله: عمر، صحت وسلامی ، اولاد ، دوستان واقارب اموال وغیره ... بما اعطا فرموده است ،حق تصرف دران را به شکل محدود تا مدت معین به ما اعطا نموده و دوباره آنرا از ما گرفتنی میباشد.

همچنان باید بر این امر معتقد باشیم که الله تعالی قادر است در صورت خلاف ورزی و حق ناشناسی ما جهان ابدی مارا ازهمه نعمت‌ها محروم و به عذاب و رنج ابدی به اساس عملکرد ما مبتلا و به دوری از بهشت و نعمت‌هایش و از همه بدتر به دوری از خدا و رحمت خدا گرفتار سازد.
همچنان باید معتقد بود که پروردگارما که این نعمت هایی بیشماری را به ما آرزانی فرموده است ،کما کان ادامه دهد و یا حتی بر این نعمت‌ها در آینده از جهت کمّی یا کیفی نیز بیفزاید و از نعمت‌های بیشتری مارا برخوردار سازد. توجه به این معنا و شناخت خداوند، دو حالت خوف و رجاء را در انسان ایجاد می‌کند
.

مثالهای خوف را در آیات ذیل قرآن عظیم الشان مطالعه بفرماید : از جمله درباره  عذاب آخرت (آیه 36 و37 سوره نور) در مورد عذاب دنیا( آیه 25 سوره انفال )  درمورد عاقبت سوء ( آیه 69 سوره نمل ) درباره عاقبت سوء از ناحیه فرزندن واولاد ( آیه 9 سوره نساء ) وهمچنان در باره جلال وعظمت خداوند متعال در (آیه 28 سوره فاطر ) ذکری  بعمل اورده ، مطالعه فرمایید .
رجاء،طوریکه متذکر شدیم ؛ بیشتر رحمت و لطف خداوندمتعال می‌باشد. خداوند در این ‌باره می‌فرماید
:« وَ لا تَیأَسُوا مِنْ رَوْحِ اللَّهِ إِنَّهُ لا ییأَسُ مِنْ رَوْحِ اللَّهِ إِلاَّ الْقَوْمُ الْکافِرُونَ»( سوره یوسف، آیه 87 ) ازرحمت خداوند ناامید مشوید، زیرا جز گروه کافران کسی ازرحمت خدا مأیوس  نمی‌گردد). در جای دیگر آمده است: 
«لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَه اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِیعاً  » (سوره زمر، آیه 53.)  از رحمت خدا ناامید مشوید، همانا خداوند تمام گناهان را می‌آمرزد).

 مطابق آیات الهی واحادیثی نبوی  ساحه رحمت الهی بی نهایت وسیع  بوده ، نباید بندگان خداوند از رحمت الهی نا امید گردد. الهی هیچ بنی بشر را از رحمت اتمحروم ونا امید نساز! .
لقمان حکیم در
 نصایحایکه به فرزندش بعمل می اورد می فرماید :اگر عبادت جن و انس را داشتی مغرورنشو و خوف خدا را درقلب داشته باش و اگر فاسق ترین عالم بودی به رحمت پروردگار امیدوار باش.

خواننده محترم !
ناامیدی از درگاه و رحمت الهی حاولین گناه کبیره است،به یاد داشته باشید که ؛ روزی آمدنی است که :همه گناهان مورد بخشش پروردگار قرار خواهد گرفت بجزاینکه انسان از مغفرت و رحمت الهی ناامید شود.

 

 

بخش نظرات براي پاسخ به سوالات و يا اظهار نظرات و حمايت هاي شما در مورد مطلب جاري است.
پس به همين دليل ازتون ممنون ميشيم که سوالات غيرمرتبط با اين مطلب را در انجمن هاي سايت مطرح کنيد . در بخش نظرات فقط سوالات مرتبط با مطلب پاسخ داده خواهد شد .

شما نيز نظري براي اين مطلب ارسال نماييد:


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی